Sting zdolal zenské hlasy i excelentní krivky...
Zcela zaplnená prazská T-Mobile Arena prihlízela ve stredu vecer koncertu triapadesátiletého britského zpeváka Stinga a vlnila se pri nem témer dve hodiny v atmosfére naprosté spokojenosti. Svou hvezdu nezdravila rycivými reakcemi po kazdé odevzdané skladbe, jak bývá na rockových koncertech zvykem. Venovala jí úctu a pokoru jako hold její tvorbe plné lidskosti, lásky a obycejných príbehu.
Sting se predstavil v obrovské profesní forme a clovecí síle. Hned úvodní písen 'Send Your Love' byla podána ve slusive moderní tanecní úprave, tak sugestivní, ze svým náporem preválcovala orientální zvuky, kterými se na aktuálním albu Sacred Love pysní. V podobném duchu pokracovali Sting a jeho výtecná skupina dále a teprve po nejakých sedesáti minutách pobytu na pódiu usoudili, ze bude dobré pozdravit se také s jazz rockem, k nemuz Gordon Matthew Sumner (alias Sting) inklinuje jiz drahne let.
Do koncertních aranzí starsích skladeb tedy zvolna vplouvaly nárocnejsí jazzové plochy, lahudky pro fajnsmekrovské slechy a trable pro fanousky, kterí si behem koncertu prejí slyset písne tak, jak je znají z desek. Ti ale ''excesy'' rádi odpustili, nebot se Sting celý vecer usmíval, k divákum promlouval stroze, presto jako jejich starý známý, a kdyz si na pódiu kdosi z muzikantu vyslápl v profesní radosti kupredu jeho smerem, jeste mu vedle sebe uvolnil místo.
Jako obvykle se nacházel ve výtecné vokální forme. ''Zahríval'' se snad jen v prvních fázích úvodní skladby, potom svým hlasem koncert zcela ovládl a odolal i pokusum, kdy jej z pomyslného piedestalu snazive setrásaly ve svých sólovýstupech obe hlasove bájecne vybavené vokalistky. Sting jejich ataky prezil v první rade jako osobnost, nemusel se hájit. A nemusel behem vecera ani prílis hovorit, to za neho s radostí cinily jeho skladby. Stacilo proste, ze na pódiu stál.
Slabsí stránkou vystoupení byly zadní projekce, které písne zarputile doprovázely. Snadno podléhaly nástrahám kýcovitosti. Hlavní role v nich hrála rada pritazlivých zen jak se patrí skromne odených, jejichz úkolem bylo nápadne odkládat saty ve chvílích, kdy skupina rozmlouvala s jazzovými hrátkami a leckterý návstevník koncertu mohl chtít hledat nové rozptýlení.
Nebylo to pritom potreba. Sting by obstál i bez lacinoucké pomoci vnadných dev a jejich excelentních krivek.
(c) Právo by Jaroslav Spulák
Sting má u nás výjimecné postavení...
Zájem o jeho prazský koncert dokazuje, ze britský hudebník neprestal být oblíbencem ceského publika.
Hity ze vsech období Stingovy kariéry zaznely na úterním koncertu v Praze.
Okoncert britského hudebníka byl takový zájem, ze cestu od zastávky tramvaje az k T-Mobile Aréne lemovaly zástupy zájemcu, na které se v bezných predprodejích nedostalo.
Hned po príchodu do kuloáru haly si nemohl návstevník nevsimnout informacního stánku Amnesty International s radou petic k podpisu, coz jej utvrdilo v jistote, ze je na správném míste. Sting je totiz znám svým zájmem o veci verejné a práve Amnesty International je jedna z organizací, které silne podporuje. Namísto puvodne ohlásené skupiny trumpetisty Chrise Bottiho vystoupil domácí Cechomor, který svými lidovkami v rockovém duchu nikterak neurazil.
Po technické pauze se hala setmela a první tóny intra presly ve svizný hit 'Send Your Love', singl ze Stingova posledního alba 'Sacred Love'. Doprovodná kapela se od poslední zpevákovy návstevy v Cechách (i od nahrávání zmíneného alba) personálne promenila, dve stezejní osobnosti na svých místech zustaly: Stinguv dlouholetý hudební partner, kytarista Dominic Miller a klávesista Kipper, architekt moderního soundu posledních Stingových desek. Sám zpevák tradicne s jistotou obsluhoval baskytaru, odbehl si vsak i k akustické kytare. Pánskou muzikantskou spolecnost vyvazovaly dve vokalistky. Krome písní ze 'Sacred Love' znely halou hity ze vsech období zpevákovy cinnosti od dob skupiny The Police az po asi nejvíce cenené album posledních let 'Brand New Day'. Hlavní hit z neho, etnickou hudbou poznamenanou 'Desert Rose', si Sting dokonce usetril jako první prídavek. Ten následoval po první ''pokusné'' tecce za koncertem v podobe nejslavnejsího policeovského slágru 'Roxanne'. Prazské publikum se projevilo jako veci znalé. Kazdou slavnou písen ocenovalo aplausem po úvodních taktech a v nejvypjatejsích momentech se dokonce pokouselo zpívat se svým oblíbencem.
Sting má nejen na svetové, ale i na pomerne specifické ceské scéne výjimecné postavení. Tomu nasvedcuje i fakt, ze pred koncertem obdrzel od zástupcu ceské pobocky vydavatelství Universal platinovou desku za deset tisíc prodaných nosicu alba 'Sacred Love' - takové mnozství mu mohou závidet i mediálne mnohem frekventovanejsí tváre zdejsího showbyznysu. A totéz platí i o návstevnosti jeho ceských koncertu. Vzhledem ke kvalite Stingovy hudby je to pro zdejsí publikum dobré vysvedcení.
(c) Lidove Noviny by Ondrej Bezr
Sting zazpíval Praze a odvází si platinu...
Plná prazská T-Mobile Arena uvítala Stinga, zpeváka, muzikanta a velkou hvezdu, která má vzdy v Cesku dvere otevrené, o cemz svedcí i platinová deska za nahrávku Sacred Love. Pudu zpevákovi pripravila domácí kapela Cechomor, která zná halu velmi dobre z natácení koncertního DVD.
Houslista Karel Holas, zpevák, kytarista Frantisek Cerný & spol. vybrali sviznejsí skladby, podchycené rockovejsím korínkem.
Publikum reagovalo vstrícne a zdálo se dobre naladeno. Sting pak mohl vstoupit do arény, která jej ocekávala dychtivým pískotem.
Triapadesátiletý klasik odstartoval svuj koncert v devet hodin. Za zpevákem se rozbehla projekce na trech svislých plátnech a tanecní rytmus písne 'Send Your Love' podporovaly dve baterie bubnu.
Sting svuj koncert svizne odstartoval a pri starsí písni 'All This Time' mu publikum pritleskávalo do rytmu.
Kapela, ve které byly dve doprovodné zpevacky, klávesista i Stinguv dlouholetý kytarista Dominic Miller, dávala písním potrebné barvy.
Treba novinka Inside znela jako balada s vypjatým takrka gospelovým zpevem a na plátne se vlnila dívcí tela.
Sting proplouval koncertem jako morem, které bylo jednou zvlnené a neklidné, jindy konejsive zklidnené. Doslo i na hity, které publikum poznalo po prvních taktech, treba písen 'Brand New Day', jejíz refrén si cást publika zpívala.
Stinguv lehce nakraplý sexy hlas se prenesl pres nadýchanou krehkou latinu 'Fragile', ovsem hala úplne zjihla pri balade 'Fields Of Gold' a provázela ji nezným potleskem.
Sting musel cítit, ze je mezi svými. 'Englishman In New York', starý hit, sklidil vetsí ohlas nez úzasná projekce tanecnice, která se nad Stingem vznásela jako zivá v písni 'Sacred Love'.
Na záver si Sting nechal dalsí várku hitu vcetne 'Roxanne', takze publikum si koncert uzilo s patricnou gradací.
Sting si z Ceska odvází platinovou desku. Ta se u zahranicních alb udeluje za 10 tisíc prodaných nosicu a Stingovi patrí za lonský titul 'Sacred Love'.
(c) Idnes by Vladimír Vlasák